Запрацював новий український радіотелескоп РТ-32

15 грудня 2020 - Crok
article172.jpg

Введено в експлуатацію радіотелескоп РТ-32. Це важлива подія після втрати внаслідок окупації Криму одного з найбільших в світі - радіотелескопу РТ-70 Національного центру управління та випробувань космічних засобів в Євпаторії.

Пошук шляхів створення нового радіотелескопу сантиметрового діапазону почався в 2014 році. Тоді після окупації Криму Росією Україна втратила доступ до однієї з найбільших в світі антен - радіотелескопу РТ-70 Національного центру управління та випробувань космічних засобів в Євпаторії.

Для відновлення втрачених можливостей вченими Національної академії наук України було запропоновано використання наземних станцій космічного зв'язку, розташованих поблизу м. Золочів Львівської області з діаметром антен 25 м (КТНА-200) і 32 м (MARK-4В), які на той час вже не використовувалися концерном радіомовлення, радіозв'язку та телебачення (РРТ).



Центр космічних досліджень та зв'язку (ЦКДЗ) Національного центру управління та випробувань космічних засобів (НЦУВКЗ) Державного космічного агентства України. На передньому плані - антена КТНА-200, на дальньому плані - антена MARK-4B модернізована у радіотелескоп РТ-32.
Фото: Вікіпедія, автор - VargaA.

У співпраці ДКА України, Національного центру управління та випробувань космічних засобів та Концерну РРТ, а також за підтримки Національної академії наук України та особисто Президента НАН України академіка Бориса Патона зазначені наземні станції космічного зв'язку були передані зі сфери управління Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в сферу управління ДКА України, з подальшим введенням їх до складу Національного центру управління та випробувань космічних засобів (НЦУВКЗ).

НАН України, радіотелескоп РТ-32 розташований між селами Сасів та Єлиховичі Золочівського району Львівської області.
Фото це та всі далі: Ю. Мартинович. 

З 2018 року почалася активна фаза модернізації антени МАRК-4В і створення на її базі радіотелескопа РТ-32.



У листопаді 2020 року основні роботи зі створення радіотелескопу сантиметрового діапазону довжин хвиль РТ-32 на базі 32-метрової антени MARK-4B у Золочеві були завершені.
 
Головною особливістю радіотелескопу РТ-32 є його мультидіапазонність і багатоканальність.


 
Зараз частотно-селективний пристрій дозволяє проводити одночасні спостереження в діапазонах 6 і 1,35 см (С і К-діапазону), а після введення в дію приймальної апаратури діапазону 3 см (Х-діапазон) телескоп зможе працювати в трьох діапазонах одночасно: 6, 3 і 1,35 см.
 
Завдяки цим технічним рішенням одночасно можна проводити спостереження в різних частотних смугах, спостерігати кілька мазерних ліній, досліджувати одночасно зміни в спектрах так, як не може жоден інший окремий телескоп в світі.
 
Висока роздільна здатність реєструвального обладнання, розробленого науковцями Радіоастрономічного інституту НАН України, дозволяє вивчати як випромінювання космічних об'єктів, так і космічних апаратів і допплерівські зрушення частот. Висока температурна стабільність обладнання дозволяє отримати високу чутливість при тривалих спостереженнях.
 
У найближчому майбутньому паралельно з автономними спостереженнями на РТ-32 планується доукомплектування і установлення апаратури для приймання трьох діапазонів радіохвиль, проведення адаптації реєструвального обладнання та програмного забезпечення до форматів EVN і проведення тестових радіоінтерферометричних спостережень в повному форматі EVN.
 
У подальших планах учених - розробка і установка паралельної приймальної системи в діапазоні 18 см і декількох секцій радіотелескопу ГУРТ, що дозволить побудувати синтезований радіотелескоп нового типу. Це дозволить розширити діапазон частот, де ведуться одночасно спостереження астрофізичних об'єктів будь-якого типу, на два порядки.
 
Але головним завданням є відновлення роботи українського радіотелескопу в Європейській РНДБ мережі.
 
Повне завершення проекту по створенню радіотелескопу планується в 2023 році. Радіотелескоп РТ-32 буде сумісним із засобами РНДБ-мережі США (VLBA), Європи (EVN) і може увійти в число провідних радіоастрономічних інструментів Європи.

На основі антени КТНА-200 планується створення радарів і станції дослідження космічного сміття, також є плани використання її у космічних місіях.
 
 
За матеріалами НАН України від 8.12.2020 року.
На початку статті - фото розташованого поруч із РТ-32/MARK-4B антенного комплексу КТНА-200

 

Тепер ти знаєш!

Рейтинг: +1 Голосов: 1 5289 переглядів
Олександр Кашкін # 16 грудня 2020 в 07:45 0
Це була антена такого собі предка Інтернету - супутникового зв’язку. Динозавр зв’язку. :-) І таких антен, саме МАRК-4В, у світі всього 6: «Розвиток Інтернету та оптоволоконних технологій зв’язку зробило супутникові телекомунікації малозатребуваними». «У 80-і роки минулого століття японська фірма NEC випустила 6 зв'язкових антен BWG типу. Вони були розташовані в Новій Зеландії (№ 1), Швейцарії (№ 2), Ірландії (№ 3), Єгипті (№ 4), Тунісі (№ 5) і в Україні (№ 6)». Взято звідси: http://dspace.nbuv.gov.ua/bitstream/handle/123456789/167751/01-UlianovNEW.pdf?sequence=1
прилучан # 17 грудня 2020 в 18:18 0

Хороший і, нажаль, дуже нечастий приклад. А могли б всякі «піонери» порізать ті величезні чаші на металобрухт! Як це сталося, наприклад, із подібною антеною на Далекому Сході Росії, де "піонери" розбарахолили кабелі на кольоровий метал...
Україна навіть під час ведення війни з Росією намагається правильно розпоряджатися тим обладнанням, яке має. Стояли дві величезних радіоантени, іржавіли, не працювали. Тому, що електронна частина була «заточена» під військові потреби радянської імперії, яка тихо розклалася. А відтак електроніка технічно і морально застаріла. Тож НАНУ запропонувала використовувати ці антени для потреб науки після відповідної модернізації, практично повної заміни «мізків». Що й було зроблено.
Добра згадка про Бориса Патона, світла йому пам’ять! І добра згадка про Петра Порошенка, який під час війни виділив державні кошти на модернізацію унікального обладнання в інтересах науки.