НАН України, радіотелескоп РТ-32 розташований між селами Сасів та Єлиховичі Золочівського району Львівської області.
Фото це та всі далі: Ю. Мартинович.
З 2018 року почалася активна фаза модернізації антени МАRК-4В і створення на її базі радіотелескопа РТ-32.
У листопаді 2020 року основні роботи зі створення радіотелескопу сантиметрового діапазону довжин хвиль РТ-32 на базі 32-метрової антени MARK-4B у Золочеві були завершені.
Головною особливістю радіотелескопу РТ-32 є його мультидіапазонність і багатоканальність.
Зараз частотно-селективний пристрій дозволяє проводити одночасні спостереження в діапазонах 6 і 1,35 см (С і К-діапазону), а після введення в дію приймальної апаратури діапазону 3 см (Х-діапазон) телескоп зможе працювати в трьох діапазонах одночасно: 6, 3 і 1,35 см.
Завдяки цим технічним рішенням одночасно можна проводити спостереження в різних частотних смугах, спостерігати кілька мазерних ліній, досліджувати одночасно зміни в спектрах так, як не може жоден інший окремий телескоп в світі.
Висока роздільна здатність реєструвального обладнання, розробленого науковцями Радіоастрономічного інституту НАН України, дозволяє вивчати як випромінювання космічних об'єктів, так і космічних апаратів і допплерівські зрушення частот. Висока температурна стабільність обладнання дозволяє отримати високу чутливість при тривалих спостереженнях.
У найближчому майбутньому паралельно з автономними спостереженнями на РТ-32 планується доукомплектування і установлення апаратури для приймання трьох діапазонів радіохвиль, проведення адаптації реєструвального обладнання та програмного забезпечення до форматів EVN і проведення тестових радіоінтерферометричних спостережень в повному форматі EVN.
У подальших планах учених - розробка і установка паралельної приймальної системи в діапазоні 18 см і декількох секцій радіотелескопу ГУРТ, що дозволить побудувати синтезований радіотелескоп нового типу. Це дозволить розширити діапазон частот, де ведуться одночасно спостереження астрофізичних об'єктів будь-якого типу, на два порядки.
Але головним завданням є відновлення роботи українського радіотелескопу в Європейській РНДБ мережі.
Повне завершення проекту по створенню радіотелескопу планується в 2023 році. Радіотелескоп РТ-32 буде сумісним із засобами РНДБ-мережі США (VLBA), Європи (EVN) і може увійти в число провідних радіоастрономічних інструментів Європи.
На основі антени КТНА-200 планується створення радарів і станції дослідження космічного сміття, також є плани використання її у космічних місіях.
За матеріалами НАН України від 8.12.2020 року.
На початку статті - фото розташованого поруч із РТ-32/MARK-4B антенного комплексу КТНА-200